Honda- Jak probudit trávník ze zimního spánku?

Honda- Jak probudit trávník ze zimního spánku?

Moderní péče o trávník na začátku jara
Pro intenzivní trávníky je nejrizikovějším obdobím zima a to především ta letošní, kdy je díky velkému množství sněhu a pomalému odtávání v posledních dnech povrch trvale mokrý a teploty nad bodem mrazu. Jsou to přímo ideální podmínky pro vznik travních sněžných plísní nebo jiného poškození travního porostu. O to důležitější je ošetření trávníku na začátku vegetace. Trávník vyžaduje dokonalé provzdušnění, vyčesání, přihnojení a zarovnání přerostlých okrajů u záhonů. K této činnosti je ideální využití lehkého minikultivátoru Honda FG201 pro ulehčení a zkvalitnění agrotechnických zásahů.

Aby tento trávník byl celé léto zdravý, sytě zelený a naprosto dokonalý, bude vyžadovat nyní na začátku vegetace kvalitní a odpovídající péči. Dříve byly jediným a nejlepším nástrojem ostré železné hrábě a vlastní svaly, kterými se vyčesávala stařina a mech. Dnes již tuto namáhavou práci za nás udělá vhodný výkonný pomocník – Honda FG201.

Nejdříve je nutné důkladně proříznout travní drn, tak, aby došlo k narušení přehoustlého kořenového systému. Minikultivátor je při této činnosti opatřen vertikutátorem – vertikálními prořezávacími noži vzdálenými cca 3cm od sebe, prořezávajícími ve vysokých otáčkách travní koberec do hloubky 0,5 – 1cm. Vertikální ocelové nože nebo hvězdice, proříznou travní koberec, rozdělí travní drny a částečně starou trávu a zbytky vyhodí na povrch. Výhodou je, že dojde k proříznutí i povrchové vrstvy zeminy a do vniklých drážek pak lépe vnikne sluníčko, voda i hnojivo a trávník se „nadechne“.
Vyhozené zbytky travního odpadu na povrch je nutné odklidit. K tomu ideálně poslouží kvalitní travní sekačka Honda a odpad z povrchu „vysaje“.

Poté přece jen přijdou na řadu „železné hrábě“, abychom z porostu vyčesali starou travní hmotu a mech. Ale nebojte se. Ani zde nebude nutné dřít se s hráběmi. Na minikultivátoru lze jednoduchým způsobem vyměnit vertikutační hvězdice za vyčesávač trávníku – travní separátor mechu. Jsou to vlastně pružné ocelové rotující drátky na krajích osazené pojezdovými kolečky, která zabraňují nežádoucímu zahlubování.
Organická hmota po vertikutaci, odumřelá tráva, zbytky plstnatého materiálu nebo mech jsou jednoduše vyčesány na povrch trávníku. Odstranění tohoto organického odpadu opět docílíme „vyluxováním“ plochy pomocí sekačky se sběrným košem.

Nakonec můžeme přistoupit k úpravě tvaru trávníkové plochy zařezávačem trávníku. Minikultivátor je pro tento účel opatřen rotujícím zařezávacím nožem, který umožňuje přesně zaříznout hranu trávníku.

Vzhledem k četnosti využití jednoúčelových strojů (1-2 x za rok, někdy 3x) je pro majitele zahrady s průměrnou rozlohou poměrně drahá záležitost. Pro běžné domácí použití a velikosti zahrad je ideálním řešením malý kompaktní 4 funkční stroj – minikultivátor Honda FG201, který po jednoduchém přestavení dovede provzdušňovat trávník pomocí hvězdic, dále vyčesat pomocí robustní drátkové lišty, dále lze použít zařezávač okrajů trávníku a nakonec malý kompaktní rotavátor pro kypření např. květinových záhonků nebo půdy ve skleníku. Výhodou tohoto stroje je především jeho prakticky celoroční použití.

Po takovém ošetření trávníku je vhodné trávu řádně zalít a patřičným způsobem přihnojit, případně můžeme problematická místa, kde nejsme spokojeni s kvalitou trávy, dosít travním osivem.